Zdrowe zęby o estetycznym białym odcieniu są bez wątpienia jednym ze współczesnych kanonów urody – odejmują lat, sprawiają, że twarz wygląda atrakcyjniej, dodają pewności siebie i podnoszą samoocenę. Niestety, mało kto może pochwalić się naturalnymi idealnie białymi zębami – ich kolor zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych, a dodatkowo zęby są narażone na działanie różnych czynników, które również wpływają na ich odcień. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje wiele bezpiecznych i skutecznych metod wybielania zębów – zarówno domowych, jak i profesjonalnych.
Na kolor zębów wpływa mnóstwo różnych czynników. Przede wszystkim ich odcień to kwestia indywidualnych predyspozycji genetycznych – niewiele osób może pochwalić się naturalnym śnieżnobiałym uśmiechem, a zupełnie normalne są zęby wpadające np. w odcienie koloru żółtego, beżowego czy nawet szarego. Barwa zębów zmienia się wraz z wiekiem, mogą na nią wpływać przebyte choroby ogólnoustrojowe (np. schorzenia wątroby), przyjmowane leki (np. terapia antybiotykami z grupy tetracyklin), picie dużych ilości kawy i herbaty, spożywanie żywności zawierającej intensywne barwniki, a także niedostateczny poziom higieny jamy ustnej.
Nie ma jednak wątpliwości, że do współczesnych kanonów urody zalicza się nie tylko zdrowe, ale także estetyczne, naturalnie białe zęby. Oczywiście nie mówimy tutaj o obserwowanym od pewnego czasu wśród celebrytów trendzie nadmiernego, sztucznego wybielania zębów, które po takich zabiegach nie mają wiele wspólnego z estetyką. Są przypadki, gdy pozytywnie na wygląd zębów wpłynie np. wyleczenie ubytków próchnicowych, wymiana starych wypełnień na nowe, profesjonalna higienizacja pozwalająca usunąć kamień nazębny i osady, a także poprawa poziomu higieny domowej, czyli regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów. Jeśli jednak pacjent oczekuje bardziej spektakularnych efektów i nie ma ku temu przeciwwskazań, to współczesna stomatologia estetyczna ma do zaoferowania kilka skutecznych i bezpiecznych metod wybielania zębów u dentysty.
Domowe metody wybielania zębów. Czy pasty, paski i lakiery pomogą wybielić zęby?
Na początek kilka słów o domowych metodach wybielania zębów, do których zalicza się przede wszystkim stosowanie specjalistycznych higienicznych i kosmetycznych produktów do wybielania. Mogą one mieć postać past do zębów, pasków i lakierów. Właściwości wybielające past do zębów są związane z obecnością w ich składzie substancji ściernych – zazwyczaj jest to tlenek krzemu, węglan wapnia, wodorotlenek wapnia albo magnezu. Podczas szczotkowania zębów taką pastą drobinki ścierne mechanicznie usuwają z powierzchni zębów osad nagromadzony np. jako skutek picia dużych ilości kawy.
Poziom ścierności past wybielających jest określany poprzez tzw. współczynnik RDA. W zwykłych pastach do codziennego szczotkowania wynosi on od 30 do 70, natomiast w pastach wybielających czasami przekracza nawet 100. Z tego właśnie względu pasty wybielającej nie można używać zbyt długo – drobinki ścierne mogą w dłuższej perspektywie uszkadzać szkliwo, podrażniać dziąsła, a nawet powodować nadwrażliwość. Co więcej, tego typu środki pozwalają usunąć tylko powierzchowne przebarwienia zębów, więc efekty nie są spektakularne.
Podobnie jest w przypadku dostępnych w drogeriach pasków oraz lakierów wybielających. Choć w tym przypadku wybielanie ma podłoże chemiczne – bo produkty tego typu zawierają nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, a więc substancje stosowane w zabiegach profesjonalnych, to jednak ich stężenie jest o wiele niższe. Poprzez ich użycie można rozjaśnić odcień zębów, ale również trzeba uważać na skutki uboczne, np. podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej albo nadwrażliwość zębów.
Zabieg wybielania zębów nakładkami – na czym polega?
Do popularnych metod rozjaśniania zębów zalicza się zabiegi wybielania nakładkowego. Mogą one mieć charakter domowy albo profesjonalny. A więc konkretnie na czym polega wybielanie zębów przy pomocy nakładek?
- Wybielanie nakładkowe w domu przeprowadza się przy pomocy zestawu, który można kupić w większości aptek i drogerii. W zestawie znajduje się komplet silikonowych nakładek do wybielania oraz żel zawierający w składzie nadtlenek wodoru lub karbamidu. Nakładki najpierw umieszcza się w ciepłej wodzie, a gdy zmiękną – wkłada do jamy ustnej i zagryza, dzięki czemu uzyskuje się kształt mniej więcej dopasowany do łuku zębowego. Następnie każdą nakładkę wypełnia się żelem i nosi kilka godzin dziennie przez około 7 dni, w zależności od wskazań producenta. Z reguły pozwala to na widoczne rozjaśnienie zębów, ale również jest związane z ryzykiem podrażnień błon śluzowych oraz nadwrażliwości.
- Nakładkowe wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym nadzoruje stomatolog, który wcześniej przeprowadza u pacjenta badanie, leczy ewentualne choroby zębów i dziąseł, a także wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wybielania zębów tą właśnie metodą. Nakładki wykonuje się wówczas indywidualnie pod kątem anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta, żel wybielający ma wyższe stężenie substancji chemicznej, a cały proces wybielania zębów trwa od 7 do 14 dni (nakładki nosi się w nocy). Następnie dla utrwalenia efektów zaleca się stosowanie tzw. białej diety, czyli unikanie spożywania produktów zawierających intensywne barwniki.
Wybielanie zębów u dentysty – lampą lub laserem
Najbardziej widoczne efekty wybielania zębów można uzyskać dzięki zabiegom wykonywanym przez dentystę w gabinecie stomatologicznym – z zastosowaniem lampy albo lasera. Skuteczność takich zabiegów również jest oparta na właściwościach nadtlenku wodoru lub karbamidu, tyle że preparat wybielający po nałożeniu na zęby pacjenta jest aktywowany przy pomocy energii emitowanej przez laser lub światło specjalnej lampy, np. plazmowej, diodowej albo polaryzacyjnej. Dzięki temu żel wnika głębiej w zęby i szybciej rozkłada przebarwienia – wybielanie zębów lampą trwa do około 1,5 godziny, a laserowe wybielanie zębów – nawet 30-40 minut. Co ważne, efekty wybielania zębów w gabinecie są widoczne już po jednej wizycie.
Oczywiście należy mieć świadomość, że – podobnie jak w przypadku profesjonalnego wybielania nakładkowego – również zabiegi z zastosowaniem lasera oraz lampy są przeznaczone dla pacjentów, u których uzębienie jest zdrowe, nie występuje próchnica ani stany zapalne dziąseł. Wybielanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, choć u części pacjentów przejściowo mogą utrzymywać się objawy nadwrażliwości. Z kolei czas utrzymywania się efektu wybielania zależy zarówno od wybranej metody, jak i m.in. stosowanej przez pacjenta diety oraz jego motywacji do przestrzegania zasad higieny domowej, do której zalicza się przede wszystkim regularne, prawidłowe mycie zębów.
Na zabiegi wybielania zębów zapraszamy do Dentoclinic w Radomsku! Zapewniamy opiekę doświadczonych stomatologów i zabiegi dopasowane do potrzeb – przeprowadzimy u Ciebie kompleksowe badanie i doradzimy, którą metodę wybielania wybrać! Umów się na konsultacje w dogodnym dla Ciebie terminie!