Zapalenie dziąseł u kobiet w ciąży

Zapalenie dziąseł to problem wielu kobiet w ciąży. Mają na to wpływ przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Na skutek działania hormonów naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardzo kruche. Dodatkowo dziąsła stają się obrzęknięte, a ponieważ są one mocno ukrwione, nawet najmniejsze podrażnienie może skończyć się krwawieniem.

Zdrowie jamy ustnej, szczególnie w okresie ciąży, jest kluczowe dla dobrostanu zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Jednym z częstych problemów, które mogą wystąpić w ciąży, jest zapalenie dziąseł, które wymaga szczególnej uwagi i opieki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu, jego przyczynom, objawom oraz skutecznym sposobom profilaktyki.

Zapalenie dziąseł w ciąży – przyczyny i objawy

Zapalenie dziąseł to problem wielu kobiet w ciąży. Mają na to wpływ przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Na skutek działania hormonów naczynia krwionośne w całym ciele rozszerzają się i stają się bardzo kruche. Dodatkowo dziąsła stają się obrzęknięte, a ponieważ są one mocno ukrwione, nawet najmniejsze podrażnienie może skończyć się krwawieniem.
W trakcie ciąży organizm kobiety przechodzi przez wiele zmian, których celem jest wspieranie właściwego rozwoju oraz utrzymanie zdrowia płodu. Wzrost poziomu hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron, nadaje szczególne znaczenie opiece nad jamą ustną. Receptory estrogenowe nie tylko obecne są w jajnikach, macicy, pochwie czy gruczołach sutkowych, lecz także w dziąsłach. W jamie ustnej te hormony wykazują działanie sprzyjające stanom zapalnym, dlatego ich wzrostowe stężenie może być zauważalne w kondycji dziąseł.

Objawy zapalenia dziąseł w ciąży mogą obejmować:

  • Opuchnięte i zaczerwienione dziąsła
  • Krwawienie podczas szczotkowania zębów lub nitkowania
  • Ból dziąseł w ciąży lub dyskomfort w okolicach dziąseł
  • Powstawanie guzków dziąsłowych
  • Zwiększona wrażliwość dziąseł

Obrzęknięte, zaczerwienione oraz tkliwe dziąsła bardzo często są bolesne, co utrudnia ciężarnej prawidłową codzienną higienę jamy ustnej. Jest to tzw. ciążowe zapalenie dziąseł, które pojawia się nawet u 60–75% ciężarnych. Pierwsze objawy mogą być zauważone już w drugim miesiącu ciąży, a najbardziej nasilone są w pierwszym i trzecim trymestrze.

Po porodzie i unormowaniu się poziomu hormonów objawy ciążowego zapalenia dziąseł łagodnieją lub całkowicie przemijają, co oczywiście nie oznacza, że w trakcie ciąży można je bagatelizować. Wręcz przeciwnie – zdrowie jamy ustnej w ciąży jest bardzo istotne. Dowiedziono, że zły stan zdrowia jamy ustnej u kobiet w ciąży ma wpływ m.in. na przedwczesne porody oraz niską masę urodzeniową dziecka. Należy więc koniecznie zgłosić się do stomatologa i przestrzegać wszystkich jego zaleceń.

Ciążowe zapalenie dziąseł – leczenie stomatologiczne w okresie ciąży

Zapalenie dziąseł w ciąży leczy się zachowawczo. Najważniejsza jest tzw. higienizacja, czyli oczyszczenie złogów i osadu nazębnego, również poniżej linii dziąseł (poddziąsłowo). Dzięki takiemu zabiegowi eliminuje się jedną z istotniejszych przyczyn stanu zapalnego dziąseł, a mianowicie kamień i bakterie bytujące w przyzębiu. W naszej klinice stosujemy specjalne urządzenie Cavitron, które w sposób bardzo skuteczny, a jednocześnie niezwykle łagodny dla dziąseł i powierzchni korzeni zębów usuwa kamień poddziąsłowo, redukując w ten sposób stan zapalny dziąseł. Niezmiernie ważne jest, aby kobieta ciężarna dbała o odpowiednią codzienną higienę jamy ustnej. Szczoteczką z wyboru w przypadku bolących, obrzękniętych dziąseł jest szczoteczka soniczna, która jest bardzo skuteczna, a jednocześnie mało traumatyczna dla chorych tkanek przyzębia.

Oczywiście należy pamiętać, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia leczenia stomatologicznego, jeśli zajdzie taka potrzeba. Należy jednak pamiętać, że w przypadku obrzękniętych, krwawiących dziąseł mogą wystąpić trudności w założeniu nowego wypełnienia, które w konsekwencji może być mało trwałe lub nieszczelne. Dlatego też czasami warto rozważyć założenie na czas ciąży wypełnienia tymczasowego. Ponieważ diagnostyka RTG w przypadku ciężarnych jest ograniczona, a tym samym trudno zbadać i postawić diagnozę, decyzje terapeutyczne należy podejmować ze szczególną ostrożnością.

Najlepiej zapobiegać – higiena i profilaktyka

W przypadku planowanego macierzyństwa należy uwzględnić wizytę u dentysty, który powinien zbadać cały narząd żucia. Badanie tomograficzne trójwymiarowe pozwoli na wykrycie potencjalnych ognisk zakażenia (zęby do leczenia kanałowego lub do usunięcia), które stanowią duże zagrożenia dla zdrowia zarówno kobiety ciężarnej, jak i dziecka.

Zarówno przed zajściem w ciążę, jak i podczas jej trwania warto zadbać o stan swoich dziąseł, aby uniknąć późniejszych problemów, takich jak choroby i ból zębów i dziąseł. Oto kilka prostych, ale skutecznych sposobów dbania o higienę jamy ustnej:

  • Regularne mycie zębów pastą zawierającą fluor, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
  • Codzienne nitkowanie lub stosowanie nici dentystycznej
  • Płukanie jamy ustnej bezalkoholową płukanką co najmniej dwa razy dziennie
  • Unikanie palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu
  • Regularne wizyty u stomatologa, szczególnie w okresie ciąży

Jeżeli planujesz macierzyństwo lub zauważasz u siebie krwawienie z dziąseł, nie zwlekaj i umów się na wizytę w Vinci Clinic. Nasi stomatolodzy przeprowadzą diagnostykę, wdrożą odpowiednie metody leczenia i nauczą Cię, jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej, aby w czasie ciąży uniknąć problemów zdrowotnych. -> https://vinciclinic.pl/kontakt