Invisalign

Wady zgryzu to jeden z najważniejszych powodów, dlatego uznajmy nasz uśmiech za nie dość atrakcyjny, mało harmonijny czy zaburzony. Dla części pacjentów to powód, by unikać uśmiechania się, a nawet ograniczyć kontakty towarzyskie. Współczesna stomatologia oferuje jednak nowoczesne narzędzie, które w komfortowy sposób oraz w relatywnie krótkim czasie pozwala uzyskać uśmiech znakomicie dopasowany do naszej twarzy. Narzędziem tym – dostępnym dla każdego pacjenta DENTO CLINIC – jest oparty na sztucznej inteligencji system leczenia nakładkowego Invisalign. System ten może z powodzeniem zastąpić terapię z użyciem tradycyjnych aparatów stałych stosowanych w ortodoncji.


Czym charakteryzuje się Invisalign?

Invisalign to nowoczesna, zdefiniowana na nowo alternatywa dla klasycznego leczenia ortodontycznego. Jest to system indywidualnych, przezroczystych (niemal niewidocznych) nakładek, których stosowanie pozwala uzyskać prawidłowe ustawienia zębów i niezburzony zgryz. Na wstępnym etapie łuki zębowe pacjenta są skanowane przy użyciu cyfrowego skanera wewnątrzustnego iTero i na tej podstawie drukowane są (przy użyciu drukarki 3D) nakładki. W oparciu o skan wewnątrzustny oraz analizę badań obrazowych przygotowywany jest indywidualny plan leczenia wady zgryzu z komputerową wizualizacją postępu leczenia na kolejnych jego etapach.

System Invisalign jest stosowany w leczeniu licznych wad zgryzu, m.in. w przypadku zgryzu krzyżowego, zgryzu otwartego, przodozgryzu, nieprawidłowego nagryzu pionowego, stłoczeniu zębów oraz szparowatości. Może być on stosowany u pacjentów w każdym wieku, w tym u nastolatków i dzieci (z uzębieniem mlecznym). Ze względu na kontrolę postępów leczenia,  Invisalign znakomicie sprawdza się u osób z dysfunkcją narządu żucia (dolegliwości bólowe mięśni i stawów, bóle twarzy i głowy, bruksizm). Niewątpliwym atutem systemu Invisalign jest również czas terapii – jest on średnio dwa razy krótszy niż w przypadku leczenia aparatami stałymi.


Przebieg leczenie

Leczenie z użyciem systemu nakładkowego Invisalign składa się z trzech podstawowych etapów: są to badanie i planowanie przez lekarza przebiegu terapii, użytkowanie przez pacjenta nakładek, a także utrwalenie uzyskanego wyniku leczenia (przy zastosowaniu aparatu retencyjnego).

  • Przed przystąpieniem do leczenia u pacjenta wykonywane są badania obrazowe (RTG/CBCT). Na ich podstawie lekarz przygotowuje indywidualny plan leczenia przy użyciu programu ClinCheck 3D.
  • Po obliczeniu sił nacisku, jakie poszczególne zęby wywierają w trakcie ruchów jamy ustnej, w 3D drukowane są indywidualne nakładki, które są idealnie dopasowane do sytuacji w jamie ustnej pacjenta.
  • Pacjent nosi nakładki Invisalign przez 7 do 14 dni, a następnie otrzymuje od lekarza kolejny komplet nakładek, które uwzględniają postęp leczenia osiągnięty podczas użytkowania poprzedniego zestawu. Zwykle po upływie kilku tygodni pacjent dostrzega pierwsze zmiany wynikające z prawidłowo prowadzonego leczenia. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, nakładki powinny być noszone przez 22 godziny na dobę (wyjmowane tylko na czas posiłków i zabiegów higienizacyjnych). Podstawowa faza leczenia pod stałą kontrolą lekarza trwa najczęściej od 6 do 8 tygodni. Podobny (6–8 tygodni) jest czas pomiędzy wizytami pacjenta w klinice.
  • Aby utrwalić uzyskany, satysfakcjonujący wynik leczenia, w niektórych przypadkach wskazane jest, aby pacjent stosował indywidualnie zaprojektowany aparat retencyjny (Vivera retainer). Aparat ten jest używany przez pacjenta nocą.

Zalety systemu Invisalign

System leczenia wad zgryzu Invisalign znacznie różni się od tradycyjnych metod pozwalających na uzyskanie prawidłowej prawidłowej okluzji. Najważniejsze zalety Invisalign to:

  • indywidualnie przygotowywane dla każdego pacjenta nakładki – są one idealnie dopasowane do sytuacji klinicznej w jamie ustnej danego pacjenta;
  • zgodnie z nazwą (Invisalign – niewidoczne prostowanie) nakładki te są praktycznie niewidoczne, proste w użyciu, ich zakładanie i zdejmowanie nie stanowi żadnego problemu;
  • dzięki możliwości wyjmowania nakładek problemu nie stanowi zachowanie higieny jamy ustnej i higieny samych nakładek;
  • ponieważ na czas posiłku należy nakładki wyjąć z ust, pacjent nie musi zmieniać nawyków żywieniowych;
  • materiał, z którego wykonane są nakładki (SmartTrack®) jest elastyczny i z łatwością przylega do zębów;
  • postępy leczenia są każdego dnia w prosty sposób weryfikowane przez lekarza dzięki udostępnionej pacjentowi aplikacji (nawet pacjent rzadko robiący zdjęcia może wykonać prawidłowe obrazy, a zarazem nie musi zbyt często widzieć się osobiście z lekarzem);
  • dzięki wizualizacji ostatecznego efektu leczenia, pacjent jest zmotywowany, by kontynuować rozpoczętą terapię i jest zaangażowany we współpracę w lekarzem;
  • wizyty kontrolne planowane co 6–8 tygodni pozwalają lekarzowi na stały nadzór nad postępami leczenia;
  • podczas każdej wizyty kontrolnej pacjent otrzymuje kolejny zestaw indywidualnie przygotowanych dla niego nakładek;
  • pierwsze efekty prowadzonej terapii Invisalign są widoczne już po upływie kilku tygodni, co dodatkowo motywuje pacjenta do kontynuacji leczenia;
  • leczenie z użyciem nakładek Invisalign eliminuje wiele wad tradycyjnego leczenia ortodontycznego, m.in. jest niemal całkowicie wolne od dolegliwości bólowych, pożądany efekt osiąga się w znacznie krótszym czasie, a liczba wizyt pacjenta w gabinecie mniejsza.