Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

W DENTO CLINIC proponujemy wizyty adaptacyjne, które oswoją nawet najbardziej nieufnego malucha z gabinetem i lekarzem – zanim jeszcze trzeba będzie podjąć leczenie. Zapewniamy przy tym indywidualne podejście do każdego małego pacjenta oraz maksimum empatii i zaangażowania ze strony całego naszego zespołu.


Dla stomatologa dziecko jest wdzięcznym i jednocześnie trudnym pacjentem. Przede wszystkim dlatego, że nie kontroluje swoich zachowań i wyraża uczucia w bardzo bezpośredni sposób, np. potrafi stanowczo odmówić otworzenia buzi, zasypać lekarza gradem dziwnych pytań lub nagle wstać i uciec z fotela, zanosząc się przy tym rozpaczliwym płaczem. Sprawę komplikuje fakt, iż dzieci na różnym etapie rozwoju reagują na ten sam bodziec w zupełnie inny sposób – to, co dla trzylatka jest przerażającym doznaniem (np. widok białego fartucha), w dziewięciolatku nie budzi już większych emocji.

Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym może być wyjątkowo stresującym przeżyciem – nie tylko dla samego malucha, lecz również dla jego rodziców oraz dla personelu medycznego. Aby poradzić sobie z gwałtownymi emocjami małego pacjenta i konsekwentnie przeprowadzić leczenie, stomatolog musi posiadać kompetencje ułatwiające kontakt z małymi dziećmi (cierpliwość, empatia, stanowczość, dar przekonywania). W DENTO CLINIC dążymy do tego, aby od pierwszej wizyty budować jak najlepszy kontakt z maluchem i zapewnić mu maksymalny komfort psychiczny. Dlatego najpierw zapraszamy dziecko na wizytę adaptacyjną

W DENTO CLINIC zapewniamy również:

 • bezbolesne leczenie zębów mlecznych w znieczuleniu,
 • fluoryzację zębów preparatami o wysokim stężeniu fluoru (lakierowanie, pianka truskawkowa),
 • lakowanie bruzd i zagłębień.

Dobrze wiemy, jak wielką rolę w przygotowaniu dziecka do wizyty u stomatologa odgrywają rodzice. Dlatego chętnie odpowiadamy na ich pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Podczas wizyty adaptacyjnej wyjaśniamy:

 • jak prawidłowo dbać o uzębienie dzieci,
 • jak rozmawiać z dzieckiem o czekającym go leczeniu,
 • jak radzić sobie z przejawami dziecięcej dentofobii.

Pierwsza wizyta ma decydujące znaczenie

Szczególnie ważne jest pierwsze spotkanie ze stomatologiem, ponieważ decyduje ono o późniejszym nastawieniu dziecka do leczenia. Zarówno stomatolog, jak i rodzice muszą dołożyć wszelkich starań, aby pobyt w gabinecie był dla małego pacjenta przyjemnym doświadczeniem i aby maluch nie kojarzył „doktora od zębów” wyłącznie z bólem, strachem i cierpieniem.


Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

 1. Nigdy nie strasz malucha wizytą w gabinecie, białym fartuchem, groźnymi kleszczami i „wiertarką” do zębów.
 2. Nie zarażaj dziecka swoim strachem – jeżeli sam boisz się dentysty i podświadomie projektujesz swoje lęki na dziecko, poproś osobę z najbliższego otoczenia, aby wyręczyła Cię w opiece nad maluchem. Często zdenerwowanie mamy lub taty udziela się małemu pacjentowi i prowokuje negatywne reakcje psychiczne (bunt, złość, strach, histerię, przemożną chęć ucieczki).
 3. Przed wizytą przygotuj do niej emocjonalnie dziecko, nie ukrywaj przed nim prawdziwego powodu spotkania ze stomatologiem. Wyjaśniając cel wizyty, dostosuj słownictwo do poziomu dziecka, unikaj zbyt fachowych lub drastycznych określeń.
 4. Wyjaśnij w przystępny sposób, na czym polega praca stomatologa, wykorzystując do tego dostępne na rynku książeczki i zabawki edukacyjne. Zabawa w „dentystę” oswoi dziecko ze stosowanymi w gabinecie narzędziami, a jednocześnie pozwoli Ci przemycić informacje dotyczące właściwej higieny jamy ustnej.
 5. Nigdy nie obwiniaj malucha za zły stan zdrowia jego zębów. Nie podkreślaj, że dziecko samo sobie jest winne, bo jadło za dużo ciastek i słodyczy. Przecież to Ty jesteś opiekunem dziecka i to Ty masz decydujący wpływ na jego codzienną dietę.
 6. Pora wizyty i czas trwania zabiegu powinny być dostosowane do rytmu dnia dziecka. Jeżeli Twój maluch ma określone pory posiłków i drzemki, nie umawiaj się w tym czasie na wizytę u dentysty.
 7. Wybierz się z dzieckiem do dentysty, ZANIM pojawią się problemy z zębami. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter adaptacyjny i kojarzyć się dziecku z ciekawą przygodą. Jej podstawowym celem jest zbudowanie zaufania u młodego pacjenta i wyeliminowanie lęku związanego z leczeniem.