Profilaktyka stomatologiczna

Wizyty wielu (jeśli nie większości) pacjentów w gabinecie dentystycznym wynikają z potrzeby rozwiązania problemu stomatologicznego, który już zaistniał, a objawia się najczęściej dolegliwościami bólowymi. Niestety w odniesieniu do stomatologii pacjenci przykładają wciąż zbyt mało wagi do profilaktyki, która jest bardziej powszechna w innych dziedzinach medycyny (np. profilaktyczne badania mające na celu zapobieganie chorobom nowotworowym). A profilaktyka w stomatologii jest dostępna dla każdego – obejmuje ona standardowe procedury wykonywane w domu, jak również te, które oferujemy w DENTO CLINIC.


Profilaktyka próchnicy

 Chorobą, która jest najpowszechniej rozpoznawana w gabinecie stomatologicznym, a zarazem stanowi poważny problem zdrowotny w skali globalnej jest próchnica zębów. Jej zapobieganiu służy zarówno dbałość o higienę jamy ustnej w domu (regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici stomatologicznych, płukanek do ust itp.), jak i zabiegi podejmowane w DENTO CLINIC. Profilaktyka próchnicy w naszej klinice obejmuje różnorodne działania, które pozwalają na eliminację lub ograniczenie czynników ryzyka, jak również wzmacnianie czynników chroniących (dotyczą one zdrowia jamy ustanej, jak i całego organizmu).

Etapy profilaktyki próchnicy w DENTO CLINIC

 1. Lekarz ocenia stan higieny jamy ustnej pacjenta, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju tej choroby. Określa też ryzyko próchnicy i innych chorób jamy ustnej.
 2. Na podstawie wyników badania oraz warunków panujących w jamie ustnej stomatolog proponuje pacjentowi indywidualny program higieny. Co oczywiste, trzeba w tym wypadku wziąć pod uwagę specyfikę uzębienia pacjenta, stan przyzębia praz predyspozycje psychofizyczne pacjenta.
 3. W dalszej kolejności u pacjenta jest przeprowadzany instruktaż higieny – podkreśla się w nim wagę odpowiedniego wyboru szczoteczki, pasty do zębów i środków pomocniczych (nici dentystycznych, płukanek, szczoteczek międzyzębowych itp.). Ponadto u pacjenta przeprowadza się naukę odpowiedniej techniki szczotkowania i nitkowania.
 4. W przypadku, gdy jest to wskazane, u pacjenta wykonywane są dodatkowe zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne.

Choroby periodontologiczne źródłem schorzeń ogólnoustrojowych

Podobnie jak w przypadku próchnicy, zwłaszcza jej ognisk nieleczonych latami, choroby periodontologiczne mogą mieć wpływ na rozwój schorzeń innych narządów. Stan zapalny, który rozwija się w obrębie jamy ustnej może wpływać m.in. na rozwój takich chorób i stanów jak:

 • choroby układu krążenia (w tym zawał i choroba wieńcowa),
 • choroba Alzheimera,
 • zapalne nerek,
 • cukrzyca,
 • choroba reumatyczna,
 • choroby siatkówki oka,
 • ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • choroby onkologiczne,
 • obniżona odporność.

Profilaktyka prozdrowotna w gabinecie stomatologicznym

W ramach profilaktyki w DENTO CLINIC przeprowadzamy m.in. takie zabiegi jak:

 • skaling (polega on na usuwaniu kamienia nazębnego i złogów nazębnych),
 • piaskowanie (redukcja osadów i przebarwień na zębach),
 • lakowanie (zabieg ten chroni tkanki zęba przed rozwojem próchnicy),
 • lakierowanie zębów (zabieg indywidualnej fluoryzacji mający na celu wzmocnienie powierzchniowych warstw szkliwa jonami fluoru).

Co oczywiste, prowadzimy również instruktaż prawidłowego wykonywania zabiegów higienicznych przez pacjenta w domu. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, u pacjentów DENTO CLINIC przeprowadzamy instruktaż dietetyczny, którego przestrzeganie może pozytywnie wpływać na stan zdrowia dziąseł i przyzębia.