Fluoryzacja zębów – na czym polega i jakie daje efekty?

2024-09-12
Fluoryzacja zębów to jeden z kluczowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii, polegający na aplikacji na powierzchnie zębów preparatów zawierających w składzie fluor w większym stężeniu niż w stosowanych na co dzień pastach. Głównym celem fluoryzacji jest zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy – fluor wspomaga bowiem remineralizację szkliwa oraz ogranicza negatywny wpływ próchnicotwórczych bakterii. Co jeszcze warto wiedzieć […]

Fluoryzacja zębów to jeden z kluczowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii, polegający na aplikacji na powierzchnie zębów preparatów zawierających w składzie fluor w większym stężeniu niż w stosowanych na co dzień pastach. Głównym celem fluoryzacji jest zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy – fluor wspomaga bowiem remineralizację szkliwa oraz ogranicza negatywny wpływ próchnicotwórczych bakterii. Co jeszcze warto wiedzieć o fluoryzacji zębów?

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie, występującą zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Współczesna stomatologia oczywiście dysponuje różnymi metodami leczenia próchnicy, ale – jak w przypadku wszystkich innych schorzeń – lepiej jej zapobiegać niż leczyć.

Do głównych elementów profilaktyki próchnicy zalicza się prawidłowa higiena jamy ustnej, zdrowa dieta, regularne wizyty u dentysty oraz specjalistyczne zabiegi profilaktyczne. Najważniejszym z nich jest fluoryzacja zębów, czyli aplikacja na powierzchnie zębów preparatów zawierających w składzie fluor w większym stężeniu niż w stosowanych na co dzień pastach. To prosty, bezbolesny i skuteczny profilaktyczny zabieg stomatologiczny.

Fluor – dlaczego jest tak ważny dla zdrowia zębów?

Fluor to pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy. Po pierwsze – hamuje on proces demineralizacji i wspomaga proces remineralizacji szkliwa zębów. Mówiąc najprościej – pomaga odbudować szkliwo, które zostało uszkodzone przez kwasy produkowane przez bakterie obecne w jamie ustnej. Po drugie – fluor bezpośrednio wpływa również na szkodliwe bakterie, zaburzając ich procesy metaboliczne, przez co produkują mniej kwasów niszczących szkliwo.

Pewne ilości fluoru znaleźć można w wodzie, a także niektórych produktach spożywczych: herbacie, warzywach liściastych, orzechach i rybach. Ten niezbędny dla zachowania zdrowia zębów pierwiastek dostarczamy sobie na co dzień przede wszystkim podczas szczotkowania zębów pastą zawierającą związki fluoru. Dostępne w drogeriach i marketach pasty to sprawdzone, bezpieczne preparaty, w których ilość fluoru jest ściśle określona i dostosowana np. do wieku użytkownika. W celu wzmocnienia profilaktycznego działania fluoru zalecane są również zabiegi profesjonalnej fluoryzacji, wykonywane przez higienistkę stomatologiczną lub lekarza dentystę.

Fluoryzacja zębów – na czym polega zabieg?

Fluoryzacja zębów to zabieg polegający na aplikacji na ich powierzchnie preparatów zawierających fluor o wyższym stężeniu, ale uwalniany stopniowo. W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się żele, pianki i lakiery fluorkowe (w tym przypadku mówi się czasem o lakierowaniu zębów), które aplikuje się na oczyszczone wcześniej zęby. Zabieg ten jest szybki, bezbolesny i zapewnia pacjentom długotrwałą ochronę przed próchnicą.

Zabieg fluoryzacji – najważniejsze wskazania

Fluoryzacja u dzieci i dorosłych jest zalecana w wielu przypadkach – zarówno profilaktycznie, jak i terapeutycznie. Do najważniejszych wskazań należą:

  • standardowa profilaktyka próchnicy – istotna w szczególności u dzieci i młodzieży, u których zęby są bardziej narażone na rozwój próchnicy, ale także u osób dorosłych,
  • wzmożona podatność na próchnicę – dodatkowa ochrona przed próchnicą potrzebna jest m.in. pacjentom z zaburzeniami wydzielania śliny (np. kserostomią) oraz zaburzeniami odżywiania (np. bulimią),
  • przygotowanie do leczenia ortodontycznego, w szczególności z zastosowaniem tradycyjnych aparatów stałych – utrudniają one codzienną higienę jamy ustnej, więc u pacjentów ortodontycznych pojawia się większe ryzyko odkładania płytki nazębnej, a co za tym idzie – rozwoju próchnicy.

Warto też pamiętać, że fluoryzacja jest standardowym elementem profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, w skład której wchodzi również skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie oraz polerowanie zębów.

Jak przebiega fluoryzacja?

Zabieg fluoryzacji jest prosty i szybki. Najpierw higienistka lub stomatolog dokładnie oczyszcza zęby, usuwając płytkę nazębną, co umożliwia lepsze przyleganie preparatu fluorkowego. Następnie na zęby nakłada się preparat w formie pianki, lakieru lub żelu. Po kilku minutach pacjent może opuścić gabinet, oczywiście pamiętając o przestrzeganiu zaleceń po zabiegu.

Zalecenia po fluoryzacji

Zalecenia po zabiegu fluoryzacji obejmują przede wszystkim:

  • unikanie jedzenia i picia przez około dwie godziny po zabiegu, tak aby preparat mógł wniknąć w tkanki zęba,
  • powstrzymanie się do końca dnia przed myciem zębów oraz nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych,
  • powstrzymanie się w ciągu 12-24 godzin od jedzenia produktów bardzo słodkich, oblepiających zęby oraz kwaśnych.

Warto pamiętać, że choć zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny, to jednak – zwłaszcza u dorosłych – często bywa poprzedzony wspomnianymi już procedurami skalingu i piaskowania, po których zupełnie normalnym objawem jest przejściowa nadwrażliwość zębów.

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych – jak często przeprowadzać?

Częstotliwość fluoryzacji zależy od wieku pacjenta oraz indywidualnego ryzyka próchnicy. Dzieci z zębami mlecznymi oraz nastolatki w okresie rozwoju zazwyczaj powinny poddawać się fluoryzacji co 3-6 miesięcy. Zgodnie z oficjalnymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, u pacjentów poniżej 6. roku życia fluor powinno się aplikować wyłącznie w formie lakieru, zaś u dzieci starszych można stosować również żele i pianki fluorkowe.

U dorosłych z niskim lub umiarkowanym ryzykiem próchnicy zabieg fluoryzacji zębów powinno się przeprowadzać mniej więcej dwa razy w roku. W przypadku osób z wysokim ryzykiem próchnicy fluoryzacja może być jednak konieczna częściej – zawsze decyduje o tym lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji klinicznej.

Fluoryzacja zębów to prosty, bezpieczny i skuteczny sposób na wzmocnienie szkliwa i zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy. Warto jednak pamiętać, że jest ona tylko jednym z elementów profilaktyki stomatologicznej – nawet regularna fluoryzacja nie pomoże jeśli pacjent nie będzie regularnie szczotkował zębów, przestrzegał zasad zdrowej diety i pamiętał o wizytach kontrolnych. Zapobieganie próchnicy musi być kompleksowe!

Zabiegi fluoryzacji u dzieci i dorosłych wykonujemy w Dento Clinic w Radomsku. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i kompleksową pomoc dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Umów się na wizytę osobiście w naszym gabinecie dentystycznym przy ul. Metalurgii 1 lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Zapraszamy!