Licówki – kompozytowe czy porcelanowe? Czym się różnią i które wybrać?

2024-07-17
Licówka to cieniutki płatek specjalnego materiału stomatologicznego, który przykleja się do zęba i dzięki temu maskuje przebarwienia, poprawia jego kształt albo zabezpiecza pęknięcia szkliwa. Wśród pacjentów sporą popularnością cieszą się m.in. licówki porcelanowe oraz licówki kompozytowe. Sprawdzamy, czym różnią się oba te rozwiązania.  Licówki to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań z pogranicza stomatologii estetycznej i […]

Licówka to cieniutki płatek specjalnego materiału stomatologicznego, który przykleja się do zęba i dzięki temu maskuje przebarwienia, poprawia jego kształt albo zabezpiecza pęknięcia szkliwa. Wśród pacjentów sporą popularnością cieszą się m.in. licówki porcelanowe oraz licówki kompozytowe. Sprawdzamy, czym różnią się oba te rozwiązania. 

Licówki to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań z pogranicza stomatologii estetycznej i protetyki, mające na celu szybką, ale i trwałą poprawę estetyki uśmiechu, a czasem także zabezpieczenie drobnych uszkodzeń mechanicznych. We współczesnej stomatologii stosowane są m.in. licówki z kompozytu oraz z porcelany. Czym różnią się te materiały? Jakie są ich zalety i wady? Na jaki rodzaj licówek się zdecydować? Jak przebiega leczenie z zastosowaniem licówek? Podpowiadamy!

Czym są licówki?

Licówki to cieniutkie płatki specjalnych materiałów stomatologicznych, np. porcelany albo kompozytu, które przykleja się do przedniej powierzchni zęba. Pozwala to na poprawę koloru zęba, zamaskowanie głębokich przebarwień, zabezpieczenie pęknięć szkliwa albo skorygowanie kształtu i wielkości zęba.

Licówki to rozwiązanie trwałe, bezpieczne dla pacjenta, a dzięki coraz nowocześniejszym metodom, możliwe do zastosowania nawet podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy zakłada się licówki?

Licówki mają bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej stomatologii. Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem licówek znajdują się między innymi:

• głębokie przebarwienia,

• rozległe wypełnienia na przednich powierzchniach zębów,

• drobne ułamania i ukruszenia zębów,

• pęknięcia szkliwa,

• chęć poprawy kształtu i wielkości zębów,

• nieestetyczne szpary między zębami,

• diastema.

Jaki rodzaj licówek wybrać? Kompozytowe czy porcelanowe?

Wśród kilku rodzajów dostępnych na rynku licówek, sporym zainteresowaniem pacjentów cieszą się licówki kompozytowe oraz licówki porcelanowe.

Licówki kompozytowe wykonywane są z szeroko wykorzystywanych we współczesnej stomatologii światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych, cechujących się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Są mniej trwałe niż ich porcelanowe odpowiedniki (od 3 do 5 lat), nie dają tak wysokich efektów estetycznych i mają tendencję do przebarwiania, ale z drugiej strony w razie ukruszenia można je łatwo skorygować. Nie można też zapominać, że licówki kompozytowe są tańsze niż porcelanowe.

Licówki porcelanowe są rozwiązaniem bardziej trwałym (nawet do 10-15 lat) i zapewniającym lepsze efekty estetyczne. Jest to możliwe dzięki właściwości translucencji (przepuszczania) i opalescencji (rozpraszania) światła przez porcelanę. Wykonane z porcelany licówki świetnie maskują niedoskonałości uzębienia, ale jednocześnie cechuje je przezierność oraz kolor najbardziej zbliżony do naturalnych zębów. Należy przy tym pamiętać, że cena licówek porcelanowych będzie wyższa niż tych z kompozytów.

Przeciwwskazania do stosowania licówek porcelanowych i kompozytowych

Licówki to opcja dla osób, które chcą relatywnie szybko i nieinwazyjnie poprawić wygląd swoich zębów i cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda, którą można zastosować u każdego. Do grona przeciwwskazań do leczenia z wykorzystaniem licówek zalicza się:

• bruksizm,

• szkodliwe nawyki, np. obgryzanie paznokci,

• niewyleczona próchnica,

• niewyleczone stany zapalne i choroby przyzębia,

• wada zgryzu,

• niedostateczna higiena jamy ustnej.

Oczywiście istnieje możliwość wyeliminowania tych przeciwwskazań – dentysta może wyleczyć próchnicę czy stany zapalne przyzębia, wdrożyć terapię ortodontyczną, a pacjent – zwalczyć szkodliwe nawyki i poprawić poziom higieny jamy ustnej.

Jak przebiega proces założenia licówek?

Licówki kompozytowe zakłada się podczas jednej wizyty w gabinecie. Stomatolog najpierw izoluje ząb, tak aby nie miał kontaktu ze śliną, osusza go i wytrawia jego powierzchnię. Następnie na ząb nakłada się tzw. bond, a później – kompozyt, warstwowo aż do momentu uzyskania pożądanego efektu.

Zabiegi z zastosowaniem licówek porcelanowych składają się już z kilku wizyt u stomatologa.

Pierwszy etap

Ma charakter konsultacyjny i diagnostyczny. Stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad, wykonuje podstawowe badanie jamy ustnej, jeśli jest taka konieczność – zleca dodatkową diagnostykę.

Na tym etapie konieczne może być również wyleczenie ubytków próchnicowych oraz stanów zapalnych przyzębia. Stomatolog zlecić może także zabieg higienizacji – usunięcie kamienia i osadów pozwala często dobrać jaśniejszy odcień licówki.

Drugi etap

Obejmuje przygotowanie licówek tymczasowych oraz spreparowanie tkanek zębów własnych, czyli ich lekkie zeszlifowanie. Jest to konieczne, bo w innym przypadku po przyklejeniu licówki ząb byłby zbyt gruby. Po zeszlifowaniu zębów od pacjenta pobierane są wyciski, które trafiają do laboratorium techniki dentystycznej, gdzie wykonywane są licówki idealnie dopasowane do budowy jamy ustnej pacjenta. W tym czasie pacjent użytkuje licówki tymczasowe.

Trzeci etap

Na tym etapie następuje zacementowanie licówki do powierzchni zęba oraz utwardzenie całości uzupełnienia. Pacjent uzyskuje wówczas estetyczny, naturalny wygląd odbudowywanego zęba.

Aby rezultaty leczenia były maksymalnie trwałe, po zacementowaniu licówki przez pewien czas warto unikać gryzienia twardych produktów. Zaleca się również zrezygnowanie ze spożywania mocno barwiących pokarmów i napojów – bezpośrednio po zabiegu mogłoby to spowodować odbarwienia między licówką a szkliwem.

O kompozytowe i porcelanowe licówki należy dbać tak jak o naturalne zęby, czyli szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów z fluorem, stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Wskazane są również kontrole stomatologiczne dwa razy do roku.

Leczenie z zastosowaniem licówek porcelanowych znajduje się w ofercie naszej kliniki Dento Clinic w Radomsku. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!