Krwawienie dziąseł – przyczyny i leczenie

2024-07-23
Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania albo nagryzania twardych pokarmów? Nie bagatelizuj tego i jak najszybciej zgłoś się do dentysty! Krwawienie to główny objaw stanów zapalnych dziąseł, które nieleczone mogą skutkować nawet przedwczesną utratą zębów i powodować poważne, długofalowe konsekwencje ogólnozdrowotne. Przyczyny krwawienia dziąseł można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to podrażnienia […]

Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania albo nagryzania twardych pokarmów? Nie bagatelizuj tego i jak najszybciej zgłoś się do dentysty! Krwawienie to główny objaw stanów zapalnych dziąseł, które nieleczone mogą skutkować nawet przedwczesną utratą zębów i powodować poważne, długofalowe konsekwencje ogólnozdrowotne.

Przyczyny krwawienia dziąseł można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to podrażnienia i urazy mechaniczne, druga jest związana ze stanem ogólnym organizmu, czyli np. zdiagnozowanymi chorobami ogólnoustrojowymi i przyjmowanymi lekami, a trzecia to przyczyny o podłożu typowo stomatologicznym, najczęściej związane z rozwijającym się stanem zapalnym dziąseł. W jakich przypadkach trzeba koniecznie zgłosić się na wizytę u dentysty, a kiedy można wypróbować domowe sposoby na krwawienie dziąseł? Podpowiadamy!

Możliwe przyczyny krwawienia z dziąseł

Możliwym powodem krwawienia z dziąseł bywają urazy mechaniczne. Czasami można skaleczyć dziąsło podczas gryzienia twardych pokarmów, uszkodzenia mechaniczne mogą być efektem różnego rodzaju wypadków i uderzeń (np. podczas uprawiania sportu), a czasami dziąsła mogą krwawić na skutek złej techniki mycia zębów lub zbyt mocnego szczotkowania przy użyciu szczoteczki z twardym włosiem.

Jeżeli taka sytuacja zdarza się sporadycznie i nie towarzyszą jej inne objawy – np. widoczne ukruszenie zęba, pęknięcie szkliwa albo ból zęba – nie trzeba od razu zgłaszać się do lekarza. Można wówczas zastosować dostępne bez recepty maści do dziąseł o działaniu przeciwbólowym i przyspieszającym gojenie albo przyłożyć do twarzy (koniecznie przez ręcznik) zimny okład, który złagodzi dolegliwości. Należy także uważnie obserwować jamę ustną – jeśli gojenie dziąsła przebiega bez powikłań, interwencja stomatologa nie jest konieczna.

Oczywiście zawsze warto podjąć działania, które zapobiegną tego typu urazom w przyszłości – lub przynajmniej zmniejszą ryzyko ich wystąpienia. Osoby uprawiające sport mogą zaopatrzyć się w ochraniacz, który zabezpieczy zęby i dziąsła przed przykrymi konsekwencjami upadku albo uderzenia, można zmienić technikę mycia zębów i/lub szczoteczkę do zębów – na taką z miękkim włosiem, a także unikać szkodliwych nawyków, np. podgryzania długopisu podczas pracy.

Krwawienie dziąseł a stan całego organizmu

Zdarza się, że krwawienie z dziąseł to objaw pewnych niedoborów, stanów patologicznych oraz chorób ogólnoustrojowych.

Niedobory witamin

Krwawienie z dziąseł może być spowodowane przez niedobory witamin w organizmie, przede wszystkim witaminy K oraz C. Niedobór witaminy K najczęściej jest efektem długotrwałej kuracji antybiotykowej, niedobór witaminy C – nieprawidłowej diety. Jeśli lekarz podejrzewa takie przyczyny krwawienia z dziąseł, zleci badania krwi określające stężenie poszczególnych witamin w organizmie i w pierwszej kolejności zarekomenduje zmianę diety.

Cukrzyca

Krwawienie dziąseł jest niestety jednym z objawów towarzyszących cukrzycy. Otóż w przebiegu tej choroby u pacjentów występuje długotrwale podwyższony poziom cukru we krwi, co ma wpływ na uszkodzenia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji – zwiększa ryzyko krwawienia nawet podczas codziennego szczotkowania zębów. Dodatkowo, diabetycy często borykają się z kserostomią, czyli nadmierną suchością w jamie ustnej. Brak działającej antybakteryjnie śliny sprawia, że szkodliwe drobnoustroje szybciej się namnażają, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych, których objawem jest właśnie krwawienie z dziąseł.

Choroby wątroby

Krwawienie dziąseł może być efektem schorzeń wątroby, zwłaszcza marskości w bardzo zaawansowanych stadiach, występującej m.in. u osób długotrwale nadużywających alkoholu. W przebiegu chorób wątroby dochodzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu płytek krwi, co znacznie zwiększa podatność błon śluzowych na uszkodzenia oraz krwawienie. Tak jest w przypadku dziąseł – wystarczy chociażby lekkie ich podrażnienie podczas jedzenia, a u pacjenta z chorą wątrobą szybko pojawia się krwawienie.

Stosowanie leków przeciwkrzepliwych

Leki przeciwkrzepliwe stosują m.in. osoby ze zdiagnozowaną zatorowością płucną, zakrzepicą żylną oraz niektórymi zaburzeniami rytmu serca, np. migotaniem przedsionków. Choć wyróżnia się kilka grup tego typu leków, to mają one wspólny schemat działania – wpływają na procesy krzepnięcia krwi, zapobiegając powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych niesie ze sobą jednak ryzyko powikłań – znajduje się wśród nich np. skłonność do tworzenia się siniaków, krwawienia z nosa, dziąseł, ale również przewodu pokarmowego oraz dróg rodnych. O ile krwawienie z dziąseł czy nosa można łagodzić poprzez modyfikowanie dawek leków, o tyle np. krwawienie z układu pokarmowego wymaga leczenia szpitalnego.

Dziąsła krwawią podczas szczotkowania? To może być stan zapalny!

Krwawienie dziąseł na skutek urazów mechanicznych czy niedoborów żywieniowych jest co prawda możliwe, ale nie są to najczęstsze przyczyny tej dolegliwości. Otóż krwawiące dziąsła, np. podczas szczotkowania zębów (w postaci krwi widocznej na włosiu szczoteczki albo w pianie wypluwanej z ust po szczotkowaniu) lub w trakcie nagryzania twardych pokarmów są objawem rozwijających się stanów zapalnych.

Przyczyną stanów zapalnych dziąseł jest w większości przypadków nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Na zębach każdego z nas w zupełnie naturalny sposób gromadzi się osad nazębny określany również mianem płytki nazębnej lub płytki bakteryjnej, a to dlatego że jest zasiedlany przez próchnicotwórcze bakterie. Płytka nazębna gromadzi się m.in. w przestrzeniach międzyzębowych oraz na linii dziąseł i jeśli nie jest systematycznie, dokładnie usuwana podczas szczotkowania i nitkowania, mineralizuje się (tworzy się wówczas kamień nazębny), a bakterie dalej infekują tkanki dziąseł, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Jego pierwsze objawy to tkliwość dziąseł, ich opuchlizna oraz krwawienie.

Leczenie na wczesnym etapie obejmuje zmianę nawyków higienicznych oraz stosowanie specjalistycznych produktów do higieny domowej (pasta oraz płyn do płukania jamy ustnej). Wykonywane są wówczas także zabiegi profesjonalnej higienizacji, czyli skaling (usuwanie złogów nazębnych), piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Jeżeli jednak pacjent zbagatelizuje początkowe objawy stanu zapalnego dziąseł i w porę nie zgłosi się do dentysty, może się u niego rozwinąć zapalenie przyzębia, czyli groźna choroba mogąca skutkować nawet przedwczesną utratą zębów. Wymaga ona specjalistycznego leczenia periodontologicznego, włącznie z antybiotykoterapią.

Co więcej, liczne badania naukowe dowiodły, że przewlekłe, nieleczone stany zapalne dziąseł i będąca ich konsekwencją choroba przyzębia mogą zapoczątkować w organizmie szereg patologicznych procesów, prowadzących do rozwoju m.in. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, schorzeń neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera) i reumatoidalnego zapalenia stawów. Z kolei zapalenie dziąseł u kobiety w ciąży może spowodować przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dziecka. Dlatego warto pamiętać, że dla zdrowia całego organizmu niezbędne jest zdrowie jamy ustnej, w tym zdrowie dziąseł!

Jeśli zauważasz u siebie ból i tkliwość dziąseł, ich opuchliznę oraz krwawienie podczas szczotkowania, nie lekceważ tego objawu i niezwłocznie zgłoś się do naszej kliniki Dento Clinic! Zapewniamy opiekę doświadczonych lekarzy, pełną diagnostykę oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb metody leczenia zapalenia dziąseł. Umów się na konsultacje w dogodnym terminie -> https://dentoclinic.pl/kontakt/.