Ósemki, zwane także zębami mądrości, z punktu widzenia funkcjonalności nie są obecnie potrzebne człowiekowi. Nie wyrzynają się u wszystkich, a jeśli się już pojawią – często są wyrznięte częściowo, szybko rozwija się w nich próchnica, trudno też je leczyć. I to właśnie z tych powodów zazwyczaj wykonuje się zabiegi usuwania ósemek.
Czy ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe, są potrzebne współczesnemu człowiekowi? Jakie trudności wiążą się z ich higieną i leczeniem? Kiedy należy usunąć ósemki? Jakie są podstawowe zalecenia po zabiegu usuwania ósemek? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Ósemka, czyli ząb mądrości
Ósemki – czyli trzecie zęby trzonowe – przed tysiącami lat były niezbędne człowiekowi do rozdrabniania i żucia twardych, nieobrobionych termicznie pokarmów. Z biegiem czasu jednak człowiek odkrył ogień, zaczął gotować i smażyć pożywienie, więc jedzenie stawało się coraz łatwiejsze. Ewolucja odpowiedziała na ten czynnik i trzecie trzonowce zaczęły u ludzi zanikać.
Oczywiście nie jednak tak, że ósemki zniknęły całkowicie. Pojawiają się one także u współczesnych ludzi – zazwyczaj rosną one między 17. a 25. rokiem życia (choć zdarza się, że występują także u osób starszych, nawet około 30.-40. roku życia). Teoretycznie jest to wiek, w którym człowiek powinien już posiadać na koncie pewien bagaż życiowych doświadczeń, stąd więc ich potoczna nazwa, czyli zęby mądrości.
Problem w tym, że po zmianach ewolucyjnych w obrębie twarzoczaszki człowieka w jamie ustnej bardzo często brakuje na nie miejsca. Zdarza się, że trzecie zęby trzonowe nie wyrastają wcale (w całości pozostają w dziąśle) i są widoczne jedynie w obrazach RTG (zęby zatrzymane całkowicie), czasami natomiast rosną tylko częściowo (zęby zatrzymane częściowo) albo wyrzynają się w pełni, ale są nieprawidłowo ułożone w łuku zębowym. Wszystko to może powodować m.in. patologiczne naciski na pozostałe zęby i stłoczenia sąsiednich zębów, a także zwiększać ryzyko rozwoju wad zgryzu.
Nie można zapominać o jeszcze jednym fakcie – ósemki, położone na samym końcu łuków zębowych, szybko się psują. Częściej gromadzą się tam resztki jedzenia, trudno jest dokładnie wyszczotkować ósemki oraz wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, a to wszystko sprzyja rozwojowi próchnicy. Położenie anatomiczne mocno utrudnia też ewentualne leczenie ósemek, zarówno zachowawcze, jak i endodontyczne.
Ekstrakcja ósemek, czyli kiedy trzeba usuwać zęby mądrości
Jeżeli ósemki wyrosły prawidłowo, nie są źle ułożone w łuku i są zdrowe – nie trzeba ich usuwać. Decyzję o usunięciu zębów mądrości dentysta podejmuje natomiast w przypadku:
• zębów mądrości zatrzymanych całkowicie i/lub częściowo,
• ósemek w pełni wyrzniętych, ale nieprawidłowo położonych w łuku,
• próchnicy ósemek i potencjalnych problemów ze skutecznym leczeniem zachowawczym/endodontycznym,
• nawracających stanów zapalnych okołokoronowych i okołozębowych,
• resorpcji korzenia drugiego zęba trzonowego,
• bólów i objawów akustycznych w stawie skroniowo-żuchwowym,
• dolegliwości bólowych głowy, skroni, karku i szyi wywołanych nieprawidłowym ustawieniem zębów,
• przygotowania do leczenia ortodontycznego.
Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?
Usuwanie ósemek – zwane także ekstrakcją – to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Zawsze poprzedza go obrazowa diagnostyka radiologiczna – stomatolog może dzięki temu zapoznać się z indywidualną specyfiką budowy danego zęba, ocenić długość i położenie korzeni oraz odpowiednio zaplanować całą procedurę.
Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości w większości przypadków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – znieczulenie ogólne stosuje się tylko u pacjentów zupełnie niewspółpracujących oraz w przypadku bardziej rozległych i skomplikowanych operacji w obrębie szczęki i/lub żuchwy. W trakcie zabiegu nacina się dziąsło, przy pomocy odpowiednich narzędzi usuwa ząb, a na koniec lekarz zakłada szwy na dziąsło.
Zalecenia po zabiegu usunięcia zębów mądrości
Nie ma żadnych wątpliwości, że zabieg usunięcia ósemek bywa dość skomplikowaną i inwazyjną procedurą, wymagającą mocnej ingerencji w tkanki jamy ustnej. Nowoczesne znieczulenia pozwalają oczywiście przeprowadzić go w sposób maksymalnie komfortowy i bezbolesny dla pacjenta, ale nie da się uniknąć pewnych dolegliwości pozabiegowych.
Po ekstrakcji tkanki jamy ustnej mogą być opuchnięte i obolałe, pacjent odczuwać może dyskomfort i obrzęk – jest to zupełnie normalne. Aby złagodzić dolegliwości można np. stosować chłodne okłady, delikatnie płukać jamę ustną płynem o właściwościach przeciwbólowych i antyseptycznych albo przyjąć zalecone przez stomatologa leki. Aby uniknąć powikłań, przez kilka-kilkanaście dni konieczna jest duża ostrożność przy czynnościach higienicznych (wskazane jest m.in. mycie zębów przy użyciu szczoteczki z bardzo miękkim włosiem, przeznaczonej dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych), należy też stosować dietę płynną i półpłynną, unikając produktów wymagających gryzienia.
Oczywiście należy zwracać uwagę na ewentualne niepokojące objawy, np. nieustępujący ból, sączenie się z rany krwi lub wydzieliny ropnej, silne obrzęki albo pojawiające się stany podgorączkowe. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do stomatologa.
Zabiegi usuwania ósemek znajdują się oczywiście w ofercie naszej Dento Clinic w Radomsku. Każdemu pacjentowi zapewniamy kompleksową, holistyczną pomoc – począwszy od wykonywanej na miejscu diagnostyki radiologicznej, przez przeprowadzany w komfortowych warunkach zabieg aż po opiekę pozabiegową. Chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń lub napisz do nas albo zgłoś się osobiście do kliniki przy ul. Metalurgii 1. Zapraszamy!