Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek
Wiele osób zmaga się z problemami natury medyczno-kosmetycznej, które mają związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Zmiany takie jak pajączki (rozszerzone siatki naczynek), rumień, trądzik różowaty, punkty rubinowe, naczyniaki gwiaździste i płaskie, malformacje naczyniowe, poikiloderma czy znamiona typu port wine stanowią dodatkowo defekt estetyczny. Jest to szczególnie dokuczliwe w przypadku tzw. cery naczynkowej.
Zabieg usuwania naczynek z użyciem lasera
Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia, zabezpieczeniu jego oczu okularami ochronnymi i oczyszczeniu miejsce poddawanego laseroterapii, zmiany są podgrzewane do wysokiej temperatury przy użyciu lasera Nd:YAG Fotona. Prowadzi to do ich redukcji i absorpcji – zmiany zostają nieodwracalnie zniszczone. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i komfortowy dla pacjenta, w większości przypadków nie wymaga zastosowania znieczulenia. Pacjent może ewentualnie odczuwać zwiększone ciepło w miejscu poddanym działaniu lasera oraz delikatne ukłucia.
Czy procedurę usuwania naczynek trzeba powtórzyć?
W niektórych przypadkach niezbędne może być powtórzenie zabiegu – nie powinny być one jednak wykonywanie w odstępach krótszych niż co 6 tygodni. Dotyczy to przede wszystkim usuwania lub redukowania zmian o dużej średnicy oraz takich, które znajdują się na różnych głębokościach bądź tworzą gęstą sieć.
Czego należy unikać po zabiegu?
Uwaga! Po zabiegu zaleca się unikać warunków, które mogą prowadzić do rozszerzania się naczyń krwionośnych: należy wyeliminować spożywanie alkoholu, ekspozycję na promieniowanie UV i gorące powietrze (np. plaża, sauna) oraz wizyty na siłowni. Po zabiegu wskazane jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50.